Tretia farba Evy

činoherná opera

Osud a čas neoklameš! Tri Evy, tri farby, tri osudy. Maliar a Záhadný muž, ktorý pozorne posúva ich kroky.

Prešporské divadlo sa vo svojej tvorbe snaží spájať rôzne druhy divadelného umenia. Divadelné predstavenie Tretia Farba Evy vo veľkej miere vychádza z opery. Účinkujúcimi však nie sú len operní speváci, ale predovšetkým činoherci a  tanečníčka. Ide o spojenie činoherného, operného, tanečného, filmového a výtvarného prejavu spôsobom, aký je na našich javiskách ojedinelý. Okrem iného to znamená uplatniť vhodnú hlasovú a pohybovú techniku, ktorou sa jednotlivé postavy vyjadrujú. Spojiť prejav operného speváka, činoherca a tanečníka tak, aby ich spoločné vystupovanie pôsobilo kompaktným dojmom. Bolo ťažké nájsť pomenovanie pre žáner tohto typu predstavenia. Najvýstižnejší je „činoherná opera“.
Ďalším prvkom, s ktorým divadlo pracuje je použitie projekcie. Tá zohráva úlohu dominantného scénografického prvku, ktorý interaktívne komunikuje s účinkujúcimi.
Príbeh vychádza zo vzťahov v rodine. Tri Evy, tri ženy, tri generácie jednej rodiny, ktorých osudy sa viažu k jednému mužovi – umelcovi, maliarovi. Rôzne tváre výchovy, láska, ktorá pôsobí až obmedzujúco, génový základ výtvarného talentu, revolta zo strany najmladšej Evy, až oidipovský príbeh, pretože aj naše postavy sú doslova zviazané s osudom… alebo je to len hlúpa náhoda? Predstaviteľom tohto osudového alebo náhodného je akýsi Neznámy, ktorý do deja vstupuje ako nepomenovateľné „niečo“, čo vzťahy ovplyvňuje, zamotáva, postavy si ubližujú aj napriek snahe o „dobrý úmysel“.
Prioritným zámerom je snaha ponúknuť divákom silný príbeh spracovaný osobitou a veľmi výraznou formou, zároveň vytvoriť netradičné multimediálne predstavenie, ktoré môže zvýšiť záujem divákov o estetické vnímanie.

Libreto a réžia: Ivan Blahút
Libreto a hudba: Andrej Kalinka
Choreografia:  Mirka Valentíková
Scéna a kostýmy: Jan Kocman
Grafika a projekcja: Dalibor Kristek
Obsadenie: Judita Hansman, Elena Kolek Spaskov, Mirka Valentíková, Daniel Čapkovič, Štefan Richtárech

Fotky z predstavenia na stiahnutie vo väčšom rozlíšení – ZIP súbor.


GALÉRIA PREDSTAVENIA


PROPAGAČNÉ MATERIÁLY


VIDEO

  


Prešporské divadlo