Prípad Hamlet

hra hier, príbeh príbehov, tak trochu inak

V jeden upršaný podvečer som sa po nespočetných pokusoch konečne dočkal stretnutia s človekom, ktorý mal túto neskutočnú rodinu dokonale prečítanú. Jeho iniciály sú W.S., viac prezradiť nemôžem. Stretli sme sa v kaviarni, ktorá tiež patrila rodine Hamleta Kráľa.

W.S. sa usadil tak, ako prišiel, v mokrom baloňáčiku a v klobúku, z ktorého tiež kvapkal dážď. Dal si ristreto a rozrozprával sa:
„Hamlet Kráľ umrel. Oficiálne ho na záhrade uštipol jedovatý had, ktorý v našich zemepisných podmienkach ani nežije, takže sa špekuluje o všeličom“.
Podľa W.S. je najpravdepodobnejšie, že ho otrávil jeho brat Claudius Kráľ, aby prevzal moc a oženil sa so svojou švagrinou, s ktorou vraj udržiaval veľmi intenzívny vzťah už počas života Hamleta Kráľa. Všetky indície vedú k tomu, že Gertrúda Kráľová bola svojím manželom Hamletom Kráľom týraná, a tesne po jeho smrti sa vydala za svojho milenca Claudia Kráľa. Syn Hamleta Kráľa, Hamlet ml., smrť svojho otca a vydaj svojej matky za uja, niesol veľmi ťažko. Hamlet ml. bol považovaný za inteligentného, šarmantného a veľmi obľúbeného mladého muža, ktorý bol vraj veľmi nerozhodný. W.S. mal na neho trošku iný názor:
„Typický predstaviteľ zlatej mládeže, a viete v čom spočívala tá jeho milá nerozhodnosť? Či zabije alebo nezabije človeka. A viete na základe čoho? Preludu! Počas jednej párty, na ktorej bol zdrogovaný na šrot, sa mu zjavil duch jeho otca a oznámil mu, že ho zavraždil jeho brat. Viem to od jednej mladej tanečnice, ktorá tam vtedy tancovala.“

“Všetko riadil Claudius, bol to nesmierne inteligentný, ale aj nebezpečný muž, i keď na ulici by ste ho ani neošťali. To, že predsa len má niečo spoločné so smrťou svojho brata, sa prevalilo na jednom divadelnom predstavení, ktoré Hamlet ml. objednal pre svoju matku a jej manžela. Pri jednej scéne, ktorá znázorňovala vraždu, sa Claudius postavil a odišiel. Potreboval sa Hamleta ml. zbaviť, asi už vedel priveľa. Poslal ho do Anglicka, kde sa mal venovať výpalnému, ale v skutočnosti ho tam mali spojenci odstrániť. Hamletovi ml. sa však podarilo ujsť.”

“Na Dvor sa vrátil Laertes, to bol Polóniov syn a Oféliín brat. Žil vo Francúzsku, kde sa pravdepodobne živil ako profesionálny zabijak. Laertes prišiel pomstiť smrť svojho otca. Keďže sa Hamletovi podarilo zachrániť, Claudius veľmi umne využil prítomnosť Laerta. Potom sa na Dvore udialo niečo záhadné a sú to zatiaľ len útržkovité myšlienky tej tanečnice, ktorá sa tej zvláštnosti zúčastnila… Vraj to bol súboj, Hamlet a Laertes. Gertrúta sa otrávila po tom, čo pripila na Hamletovo víťazstvo, Laertes zasiahol Hamleta otrávenou zbraňou a potom opačne Hamlet Laerta, a ešte kým umreli sa im podarilo zabiť Claudia. Horatio, keď videl, že Hamlet umiera, tak sa napil z čaše, z ktorej sa napila Gertrúda a tiež sa otrávil. Na žive zostala len tá tanečnica, ktorej sa to v hlave vraj trošku pomotalo. Skrátka masaker”
Do kaviarne vošiel človek v kožennej bunde.
“Musím ísť!”
W.S. prudko vstal a odišiel zadným vchodom.

Príďte sa pozrieť do Prešporského divadla, ako sa nám Prípad Hamlet, teda príbeh o moci, podaril uchopiť. Tešíme sa na Vás.

Fotky z predstavenia na stiahnutie vo väčšom rozlíšení – ZIP súbor.


GALÉRIA PREDSTAVENIA


PROPAGAČNÉ MATERIÁLY


AUDIO


VIDEO


Prešporské divadlo